[The Senate of the United States Committee and Subcommittee Assignments for the One Hundred Ninth Congress]
[From the U.S. Government Printing Office, www.gpo.gov]
<DOC>
[109 Senate Committee Prints]
[From the U.S. Government Printing Office via GPO Access]
[DOCID: f:26433.wais]
S. Pub. 109-20
THE SENATE OF THE UNITED STATES
COMMITTEE AND
SUBCOMMITTEE ASSIGNMENTS
FOR THE
ONE HUNDRED NINTH CONGRESS
__________
Prepared
Under the Direction
of
EMILY J. REYNOLDS
Secretary of the Senate
by
David J. Tinsley
Legislative Clerk
[GRAPHICS NOT AVAILABLE IN TIFF FORMAT]
March 9, 2006
C O N T E N T S
----------
Standing Committees:
Page
Agriculture, Nutrition, and Forestry......................... 1
Appropriations............................................... 2
Armed Services............................................... 5
Banking, Housing, and Urban Affairs.......................... 7
Budget....................................................... 8
Commerce, Science, and Transportation........................ 9
Energy and Natural Resources................................. 11
Environment and Public Works................................. 12
Finance...................................................... 13
Foreign Relations............................................ 14
Health, Education, Labor, and Pensions....................... 16
Homeland Security and Governmental Affairs................... 17
Judiciary.................................................... 18
Rules and Administration..................................... 20
Small Business and Entrepreneurship.......................... 20
Veterans' Affairs............................................ 20
Other Committee:
Indian Affairs............................................... 21
Select Committees:
Ethics....................................................... 22
Intelligence................................................. 23
Special Committee:
Aging........................................................ 24
Joint Committees:
Economic..................................................... 25
Library...................................................... 25
Printing..................................................... 25
Taxation..................................................... 25
Committee Assignments of Senators................................ 26
List of Senators by States....................................... 34
STANDING COMMITTEES
------------
AGRICULTURE, NUTRITION, AND FORESTRY
Saxby Chambliss, of Georgia, Tom Harkin, of Iowa
Chairman Patrick J. Leahy, of Vermont
Richard G. Lugar, of Indiana Kent Conrad, of North Dakota
Thad Cochran, of Mississippi Max Baucus, of Montana
Mitch McConnell, of Kentucky Blanche L. Lincoln, of Arkansas
Pat Roberts, of Kansas Debbie Stabenow, of Michigan
James M. Talent, of Missouri E. Benjamin Nelson, of Nebraska
Craig Thomas, of Wyoming Mark Dayton, of Minnesota
Rick Santorum, of Pennsylvania Ken Salazar, of Colorado
Norm Coleman, of Minnesota
Mike Crapo, of Idaho
Chuck Grassley, of Iowa
Subcommittees
FORESTRY, CONSERVATION, AND RURAL REVITALIZATION
Mr. Crapo, Chairman
Mr. Lugar Mrs. Lincoln
Mr. Cochran Mr. Leahy
Mr. Talent Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Thomas Mr. Dayton
Mr. Coleman Mr. Salazar
MARKETING, INSPECTION, AND PRODUCT PROMOTION
Mr. Talent, Chairman
Mr. McConnell Mr. Baucus
Mr. Thomas Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Roberts Mr. Salazar
Mr. Grassley Mr. Conrad
Mr. Lugar Ms. Stabenow
PRODUCTION AND PRICE COMPETITIVENESS
Mr. McConnell, Chairman
Mr. Cochran Mr. Conrad
Mr. Roberts Mr. Dayton
Mr. Santorum Mr. Baucus
Mr. Coleman Mr. Leahy
Mr. Grassley Mrs. Lincoln
RESEARCH, NUTRITION, AND GENERAL LEGISLATION
Mr. Santorum, Chairman
Mr. Lugar Mr. Leahy
Mr. Crapo Ms. Stabenow
Mr. Cochran Mrs. Lincoln
Mr. McConnell Mr. Baucus
Mr. Roberts Mr. Nelson, of Nebraska
APPROPRIATIONS
Thad Cochran, of Mississippi, Robert C. Byrd, of West Virginia
Chairman Daniel K. Inouye, of Hawaii
Ted Stevens, of Alaska Patrick J. Leahy, of Vermont
Arlen Specter, of Pennsylvania Tom Harkin, of Iowa
Pete V. Domenici, of New Mexico Barbara A. Mikulski, of Maryland
Christopher S. Bond, of Missouri Harry Reid, of Nevada
Mitch McConnell, of Kentucky Herb Kohl, of Wisconsin
Conrad Burns, of Montana Patty Murray, of Washington
Richard C. Shelby, of Alabama Byron L. Dorgan, of North Dakota
Judd Gregg, of New Hampshire Dianne Feinstein, of California
Robert F. Bennett, of Utah Richard Durbin, of Illinois
Larry E. Craig, of Idaho Tim Johnson, of South Dakota
Kay Bailey Hutchison, of Texas Mary L. Landrieu, of Louisiana
Mike DeWine, of Ohio
Sam Brownback, of Kansas
Wayne Allard, of Colorado
Subcommittees
AGRICULTURE, RURAL DEVELOPMENT, AND RELATED AGENCIES
Mr. Bennett, Chairman
Mr. Cochran Mr. Kohl
Mr. Specter Mr. Harkin
Mr. Bond Mr. Dorgan
Mr. McConnell Mrs. Feinstein
Mr. Burns Mr. Durbin
Mr. Craig Mr. Johnson
Mr. Brownback Ms. Landrieu
COMMERCE, JUSTICE, SCIENCE AND RELATED AGENCIES
Mr. Shelby, Chairman
Mr. Gregg Ms. Mikulski
Mr. Stevens Mr. Inouye
Mr. Domenici Mr. Leahy
Mr. McConnell Mr. Kohl
Mrs. Hutchison Mrs. Murray
Mr. Brownback Mr. Harkin
Mr. Bond Mr. Dorgan
DEFENSE
Mr. Stevens, Chairman
Mr. Cochran Mr. Inouye
Mr. Specter Mr. Byrd
Mr. Domenici Mr. Leahy
Mr. Bond Mr. Harkin
Mr. McConnell Mr. Dorgan
Mr. Shelby Mr. Durbin
Mr. Gregg Mr. Reid
Mrs. Hutchison Mrs. Feinstein
Mr. Burns Ms. Mikulski
DISTRICT OF COLUMBIA
Mr. Brownback, Chairman
Mr. DeWine Ms. Landrieu
Mr. Allard Mr. Durbin
ENERGY AND WATER, AND RELATED AGENCIES
Mr. Domenici, Chairman
Mr. Cochran Mr. Reid
Mr. McConnell Mr. Byrd
Mr. Bennett Mrs. Murray
Mr. Burns Mr. Dorgan
Mr. Craig Mrs. Feinstein
Mr. Bond Mr. Johnson
Mrs. Hutchison Ms. Landrieu
Mr. Allard Mr. Inouye
HOMELAND SECURITY
Mr. Gregg, Chairman
Mr. Cochran Mr. Byrd
Mr. Stevens Mr. Inouye
Mr. Specter Mr. Leahy
Mr. Domenici Ms. Mikulski
Mr. Shelby Mr. Kohl
Mr. Craig Mrs. Murray
Mr. Bennett Mr. Reid
Mr. Allard Mrs. Feinstein
INTERIOR AND RELATED AGENCIES
Mr. Burns, Chairman
Mr. Stevens Mr. Dorgan
Mr. Cochran Mr. Byrd
Mr. Domenici Mr. Leahy
Mr. Bennett Mr. Reid
Mr. Gregg Mrs. Feinstein
Mr. Craig Ms. Mikulski
Mr. Allard Mr. Kohl
LABOR, HEALTH AND HUMAN SERVICES, EDUCATION, AND RELATED AGENCIES
Mr. Specter, Chairman
Mr. Cochran Mr. Harkin
Mr. Gregg Mr. Inouye
Mr. Craig Mr. Reid
Mrs. Hutchison Mr. Kohl
Mr. Stevens Mrs. Murray
Mr. DeWine Ms. Landrieu
Mr. Shelby Mr. Durbin
LEGISLATIVE BRANCH
Mr. Allard, Chairman
Mr. Cochran Mr. Durbin
Mr. DeWine Mr. Johnson
MILITARY CONSTRUCTION AND VETERANS' AFFAIRS AND RELATED AGENCIES
Mrs. Hutchison, Chairman
Mr. Burns Mrs. Feinstein
Mr. Craig Mr. Inouye
Mr. DeWine Mr. Johnson
Mr. Brownback Ms. Landrieu
Mr. Allard Mr. Byrd
Mr. McConnell Mrs. Murray
STATE, FOREIGN OPERATIONS, AND RELATED PROGRAMS
Mr. McConnell, Chairman
Mr. Specter Mr. Leahy
Mr. Gregg Mr. Inouye
Mr. Shelby Mr. Harkin
Mr. Bennett Ms. Mikulski
Mr. Bond Mr. Durbin
Mr. DeWine Mr. Johnson
Mr. Brownback Ms. Landrieu
TRANSPORTATION, TREASURY, THE JUDICIARY, AND HOUSING AND URBAN
DEVELOPMENT, AND RELATED AGENCIES
Mr. Bond, Chairman
Mr. Shelby Mrs. Murray
Mr. Specter Mr. Byrd
Mr. Bennett Ms. Mikulski
Mrs. Hutchison Mr. Reid
Mr. DeWine Mr. Kohl
Mr. Brownback Mr. Durbin
Mr. Stevens Mr. Dorgan
Mr. Domenici Mr. Leahy
Mr. Burns Mr. Harkin
ARMED SERVICES
John Warner, of Virginia, Chairman Carl Levin, of Michigan
John McCain, of Arizona Edward M. Kennedy, of Massachusetts
James M. Inhofe, of Oklahoma Robert C. Byrd, of West Virginia
Pat Roberts, of Kansas Joseph I. Lieberman, of Connecticut
Jeff Sessions, of Alabama Jack Reed, of Rhode Island
Susan M. Collins, of Maine Daniel K. Akaka, of Hawaii
John Ensign, of Nevada Bill Nelson, of Florida
James M. Talent, of Missouri E. Benjamin Nelson, of Nebraska
Saxby Chambliss, of Georgia Mark Dayton, of Minnesota
Lindsey Graham, of South Carolina Evan Bayh, of Indiana
Elizabeth Dole, of North Carolina Hillary Rodham Clinton, of New York
John Cornyn, of Texas
John Thune, of South Dakota
Subcommittees
AIRLAND
Mr. McCain, Chairman
Mr. Inhofe Mr. Lieberman
Mr. Sessions Mr. Reed
Mr. Ensign Mr. Akaka
Mr. Talent Mr. Nelson, of Florida
Mr. Chambliss Mr. Dayton
Mr. Graham Mr. Bayh
Mrs. Dole Mrs. Clinton
EMERGING THREATS AND CAPABILITIES
Mr. Cornyn, Chairman
Mr. Roberts Mr. Reed
Ms. Collins Mr. Kennedy
Mr. Ensign Mr. Byrd
Mr. Talent Mr. Nelson, of Florida
Mr. Graham Mr. Nelson, of Nebraska
Mrs. Dole Mr. Bayh
Mr. Thune Mrs. Clinton
PERSONNEL
Mr. Graham, Chairman
Mr. McCain Mr. Nelson, of Nebraska
Ms. Collins Mr. Kennedy
Mr. Chambliss Mr. Lieberman
Mrs. Dole Mr. Akaka
READINESS AND MANAGEMENT SUPPORT
Mr. Ensign, Chairman
Mr. McCain Mr. Akaka
Mr. Inhofe Mr. Byrd
Mr. Roberts Mr. Nelson, of Florida
Mr. Sessions Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Chambliss Mr. Dayton
Mr. Cornyn Mr. Bayh
Mr. Thune Mrs. Clinton
SEAPOWER
Mr. Talent, Chairman
Mr. McCain Mr. Kennedy
Ms. Collins Mr. Lieberman
Mr. Chambliss Mr. Reed
STRATEGIC FORCES
Mr. Sessions, Chairman
Mr. Inhofe Mr. Nelson, of Florida
Mr. Roberts Mr. Byrd
Mr. Graham Mr. Reed
Mr. Cornyn Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Thune Mr. Dayton
BANKING, HOUSING, AND URBAN AFFAIRS
Richard C. Shelby, of Alabama, Paul S. Sarbanes, of Maryland
Chairman Christopher J. Dodd, of Connecticut
Robert F. Bennett, of Utah Tim Johnson, of South Dakota
Wayne Allard, of Colorado Jack Reed, of Rhode Island
Michael B. Enzi, of Wyoming Charles E. Schumer, of New York
Chuck Hagel, of Nebraska Evan Bayh, of Indiana
Rick Santorum, of Pennsylvania Thomas R. Carper, of Delaware
Jim Bunning, of Kentucky Debbie Stabenow, of Michigan
Mike Crapo, of Idaho Robert Menendez, of New Jersey
John E. Sununu, of New Hampshire
Elizabeth Dole, of North Carolina
Mel Martinez, of Florida
Subcommittees
ECONOMIC POLICY
Mr. Bunning, Chairman
Mr. Shelby Mr. Schumer
FINANCIAL INSTITUTIONS
Mr. Bennett, Chairman
Mr. Allard Mr. Johnson
Mr. Santorum Mr. Carper
Mr. Sununu Mr. Dodd
Mr. Martinez Mr. Reed
Mr. Hagel Ms. Stabenow
Mr. Bunning Mr. Bayh
Mr. Crapo
HOUSING AND TRANSPORTATION
Mr. Allard, Chairman
Mr. Santorum Mr. Reed
Mrs. Dole Ms. Stabenow
Mr. Enzi Mr. Menendez
Mr. Bennett Mr. Dodd
Mr. Martinez Mr. Carper
Mr. Shelby Mr. Schumer
INTERNATIONAL TRADE AND FINANCE
Mr. Crapo, Chairman
Mr. Hagel Mr. Bayh
Mr. Enzi Mr. Johnson
Mr. Sununu Mr. Menendez
Mrs. Dole
SECURITIES AND INVESTMENT
Mr. Hagel, Chairman
Mr. Enzi Mr. Dodd
Mr. Sununu Mr. Johnson
Mr. Martinez Mr. Reed
Mr. Bennett Mr. Schumer
Mr. Bunning Mr. Bayh
Mr. Crapo Ms. Stabenow
Mrs. Dole Mr. Menendez
Mr. Allard Mr. Carper
Mr. Santorum
BUDGET
Judd Gregg, of New Hampshire, Kent Conrad, of North Dakota
Chairman Paul S. Sarbanes, of Maryland
Pete V. Domenici, of New Mexico Patty Murray, of Washington
Chuck Grassley, of Iowa Ron Wyden, of Oregon
Wayne Allard, of Colorado Russell D. Feingold, of Wisconsin
Michael B. Enzi, of Wyoming Tim Johnson, of South Dakota
Jeff Sessions, of Alabama Robert C. Byrd, of West Virginia
Jim Bunning, of Kentucky Bill Nelson, of Florida
Mike Crapo, of Idaho Debbie Stabenow, of Michigan
John Ensign, of Nevada Robert Menendez, of New Jersey
John Cornyn, of Texas
Lamar Alexander, of Tennessee
Lindsey Graham, of South Carolina
No Subcommittees
COMMERCE, SCIENCE, AND TRANSPORTATION
Ted Stevens, of Alaska, Chairman Daniel K. Inouye, of Hawaii
John McCain, of Arizona John D. Rockefeller IV, of West Virginia
Conrad Burns, of Montana John F. Kerry, of Massachusetts
Trent Lott, of Mississippi Byron L. Dorgan, of North Dakota
Kay Bailey Hutchison, of Texas Barbara Boxer, of California
Olympia J. Snowe, of Maine Bill Nelson, of Florida
Gordon H. Smith, of Oregon Maria Cantwell, of Washington
John Ensign, of Nevada Frank R. Lautenberg, of New Jersey
George Allen, of Virginia E. Benjamin Nelson, of Nebraska
John E. Sununu, of New Hampshire Mark L. Pryor, of Arkansas
Jim DeMint, of South Carolina
David Vitter, of Louisiana
Subcommittees
AVIATION
Mr. Burns, Chairman
Mr. Stevens Mr. Rockefeller
Mr. McCain Mr. Inouye
Mr. Lott Mr. Dorgan
Mrs. Hutchison Mrs. Boxer
Ms. Snowe Ms. Cantwell
Mr. Smith Mr. Lautenberg
Mr. Ensign Mr. Nelson, of Florida
Mr. Allen Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Sununu Mr. Pryor
Mr. DeMint
CONSUMER AFFAIRS, PRODUCT SAFETY, AND INSURANCE
Mr. Allen, Chairman
Mr. Stevens Mr. Pryor
Mr. Burns Mrs. Boxer
Mr. DeMint
Mr. Vitter
DISASTER PREVENTION AND PREDICTION
Mr. DeMint, Chairman
Mr. Stevens Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Smith Ms. Cantwell
Mr. Vitter Mr. Nelson, of Florida
FISHERIES AND COAST GUARD
Ms. Snowe, Chairman
Mr. Stevens Ms. Cantwell
Mr. Lott Mr. Inouye
Mr. Smith Mr. Kerry
Mr. Sununu Mr. Lautenberg
Mr. Vitter
GLOBAL CLIMATE CHANGE AND IMPACTS
Mr. Vitter, Chairman
Mr. Stevens Mr. Lautenberg
Mr. McCain Mr. Kerry
Ms. Snowe
NATIONAL OCEAN POLICY STUDY
Mr. Sununu, Chairman
Mr. Stevens Mrs. Boxer
Mr. Lott Mr. Inouye
Mrs. Hutchison Mr. Kerry
Ms. Snowe Ms. Cantwell
Mr. Smith Mr. Lautenberg
Mr. DeMint
Mr. Vitter
SCIENCE AND SPACE
Mrs. Hutchison, Chairman
Mr. Stevens Mr. Nelson, of Florida
Mr. Burns Mr. Rockefeller
Mr. Lott Mr. Dorgan
Mr. Ensign Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Allen Mr. Pryor
Mr. Sununu
SURFACE TRANSPORTATION AND MERCHANT MARINE
Mr. Lott, Chairman
Mr. Stevens Mr. Inouye
Mr. McCain Mr. Rockefeller
Mr. Burns Mr. Dorgan
Mrs. Hutchison Mrs. Boxer
Ms. Snowe Ms. Cantwell
Mr. Smith Mr. Lautenberg
Mr. Allen Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Sununu Mr. Pryor
Mr. Vitter
TECHNOLOGY, INNOVATION, AND COMPETITIVENESS
Mr. Ensign, Chairman
Mr. Stevens Mr. Kerry
Mr. Burns Mr. Rockefeller
Mr. Lott Mr. Dorgan
Mrs. Hutchison Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Allen Mr. Pryor
Mr. Sununu
Mr. DeMint
TRADE, TOURISM, AND ECONOMIC DEVELOPMENT
Mr. Smith, Chairman
Mr. Stevens Mr. Dorgan
Mr. McCain Mr. Rockefeller
Mr. Burns Mr. Kerry
Mr. Ensign Ms. Cantwell
Mr. Allen Mr. Lautenberg
Mr. Sununu Mr. Nelson, of Florida
Mr. DeMint Mr. Nelson, of Nebraska
Mr. Vitter Mr. Pryor
ENERGY AND NATURAL RESOURCES
Pete V. Domenici, of New Mexico, Jeff Bingaman, of New Mexico
Chairman Daniel K. Akaka, of Hawaii
Larry E. Craig, of Idaho Byron L. Dorgan, of North Dakota
Craig Thomas, of Wyoming Ron Wyden, of Oregon
Lamar Alexander, of Tennessee Tim Johnson, of South Dakota
Lisa Murkowski, of Alaska Mary L. Landrieu, of Louisiana
Richard Burr, of North Carolina Dianne Feinstein, of California
Mel Martinez, of Florida Maria Cantwell, of Washington
James M. Talent, of Missouri Ken Salazar, of Colorado
Conrad Burns, of Montana Robert Menendez, of New Jersey
George Allen, of Virginia
Gordon H. Smith, of Oregon
Jim Bunning, of Kentucky
Subcommittees
ENERGY
Mr. Alexander, Chairman
Mr. Burr, Vice Chairman
Mr. Martinez Mr. Dorgan
Mr. Talent Mr. Akaka
Mr. Allen Mr. Johnson
Mr. Bunning Ms. Landrieu
Ms. Murkowski Mrs. Feinstein
Mr. Craig Ms. Cantwell
Mr. Thomas Mr. Salazar
Mr. Burns Mr. Menendez
NATIONAL PARKS
Mr. Thomas, Chairman
Mr. Alexander, Vice Chairman
Mr. Allen Mr. Akaka
Mr. Burr Mr. Wyden
Mr. Martinez Ms. Landrieu
Mr. Smith Mr. Salazar
Mr. Menendez
PUBLIC LANDS AND FORESTS
Mr. Craig, Chairman
Mr. Burns, Vice Chairman
Mr. Thomas Mr. Wyden
Mr. Talent Mr. Akaka
Mr. Smith Mr. Dorgan
Mr. Alexander Mr. Johnson
Ms. Murkowski Ms. Landrieu
Mr. Allen Mrs. Feinstein
Ms. Cantwell
WATER AND POWER
Ms. Murkowski, Chairman
Mr. Smith, Vice Chairman
Mr. Craig Mr. Johnson
Mr. Burr Mr. Dorgan
Mr. Martinez Mr. Wyden
Mr. Burns Mrs. Feinstein
Mr. Bunning Ms. Cantwell
Mr. Talent Mr. Salazar
Mr. Menendez
ENVIRONMENT AND PUBLIC WORKS
James M. Inhofe, of Oklahoma, James M. Jeffords, of Vermont
Chairman Max Baucus, of Montana
John Warner, of Virginia Joseph I. Lieberman, of Connecticut
Christopher S. Bond, of Missouri Barbara Boxer, of California
George V. Voinovich, of Ohio Thomas R. Carper, of Delaware
Lincoln Chafee, of Rhode Island Hillary Rodham Clinton, of Mew York
Lisa Murkowski, of Alaska Frank R. Lautenberg, of New Jersey
John Thune, of South Dakota Barack Obama, of Illinois
Jim DeMint, of South Carolina
Johnny Isakson, of Georgia
David Vitter, of Louisiana
Subcommittees
CLEAN AIR, CLIMATE CHANGE, AND NUCLEAR SAFETY
Mr. Voinovich, Chairman
Mr. Bond Mr. Carper
Mr. DeMint Mr. Lieberman
Mr. Isakson Mr. Lautenberg
Mr. Vitter Mr. Obama
FISHERIES, WILDLIFE, AND WATER
Mr. Chafee, Chairman
Mr. Warner Mrs. Clinton
Ms. Murkowski Mr. Lieberman
Mr. DeMint Mr. Lautenberg
Mr. Vitter Mr. Obama
SUPERFUND AND WASTE MANAGEMENT
Mr. Thune, Chairman
Mr. Isakson Mrs. Boxer
Mr. Warner Mr. Baucus
Mr. Bond Mr. Lautenberg
TRANSPORTATION AND INFRASTRUCTURE
Mr. Bond, Chairman
Mr. Warner Mr. Baucus
Mr. Voinovich Mr. Lieberman
Mr. Chafee Mrs. Boxer
Ms. Murkowski Mr. Carper
Mr. Thune Mrs. Clinton
FINANCE
Chuck Grassley, of Iowa, Chairman Max Baucus, of Montana
Orrin G. Hatch, of Utah John D. Rockefeller IV, of West Virginia
Trent Lott, of Mississippi Kent Conrad, of North Dakota
Olympia J. Snowe, of Maine James M. Jeffords, of Vermont
Jon Kyl, of Arizona Jeff Bingaman, of New Mexico
Craig Thomas, of Wyoming John F. Kerry, of Massachusetts
Rick Santorum, of Pennsylvania Blanche L. Lincoln, of Arkansas
William H. Frist, of Tennessee Ron Wyden, of Oregon
Gordon H. Smith, of Oregon Charles E. Schumer, of New York
Jim Bunning, of Kentucky
Mike Crapo, of Idaho
Subcommittees
HEALTH CARE
Mr. Hatch, Chairman
Ms. Snowe Mr. Rockefeller
Mr. Frist Mr. Jeffords
Mr. Kyl Mr. Bingaman
Mr. Thomas Mr. Kerry
Mr. Santorum Mr. Wyden
Mr. Bunning
INTERNATIONAL TRADE
Mr. Thomas, Chairman
Mr. Crapo Mr. Bingaman
Mr. Lott Mr. Baucus
Mr. Smith Mr. Rockefeller
Mr. Bunning Mr. Conrad
Mr. Hatch Mr. Wyden
Ms. Snowe Mr. Schumer
Mr. Frist
LONG-TERM GROWTH AND DEBT REDUCTION
Mr. Smith, Chairman
Mr. Grassley Mr. Kerry
SOCIAL SECURITY AND FAMILY POLICY
Mr. Santorum, Chairman
Mr. Grassley Mr. Conrad
Mr. Bunning Mr. Rockefeller
Mr. Frist Mr. Jeffords
Mr. Lott Mr. Bingaman
Mr. Kyl Mr. Kerry
Mr. Smith Mrs. Lincoln
Mr. Crapo
TAXATION AND IRS OVERSIGHT
Mr. Kyl, Chairman
Mr. Lott Mr. Jeffords
Mr. Hatch Mr. Baucus
Ms. Snowe Mr. Conrad
Mr. Crapo Mrs. Lincoln
Mr. Thomas Mr. Schumer
Mr. Santorum
FOREIGN RELATIONS
Richard G. Lugar, of Indiana, Joseph R. Biden, Jr., of Delaware
Chairman Paul S. Sarbanes, of Maryland
Chuck Hagel, of Nebraska Christopher J. Dodd, of Connecticut
Lincoln Chafee, of Rhode Island John F. Kerry, of Massachusetts
George Allen, of Virginia Russell D. Feingold, of Wisconsin
Norm Coleman, of Minnesota Barbara Boxer, of California
George V. Voinovich, of Ohio Bill Nelson, of Florida
Lamar Alexander, of Tennessee Barack Obama, of Illinois
John E. Sununu, of New Hampshire
Lisa Murkowski, of Alaska
Mel Martinez, of Florida
Subcommittees
AFRICAN AFFAIRS
Mr. Martinez, Chairman
Mr. Alexander Mr. Feingold
Mr. Coleman Mr. Sarbanes
Mr. Sununu Mr. Dodd
Ms. Murkowski Mr. Obama
EAST ASIAN AND PACIFIC AFFAIRS
Ms. Murkowski, Chairman
Mr. Alexander Mr. Kerry
Mr. Hagel Mr. Biden
Mr. Chafee Mr. Feingold
Mr. Allen Mr. Obama
EUROPEAN AFFAIRS
Mr. Allen, Chairman
Mr. Voinovich Mr. Biden
Ms. Murkowski Mr. Sarbanes
Mr. Hagel Mr. Dodd
Mr. Chafee Mr. Feingold
INTERNATIONAL ECONOMIC POLICY, EXPORT AND TRADE PROMOTION
Mr. Hagel, Chairman
Mr. Alexander Mr. Sarbanes
Ms. Murkowski Mr. Dodd
Mr. Martinez Mr. Kerry
Mr. Voinovich Mr. Obama
INTERNATIONAL OPERATIONS AND TERRORISM
Mr. Sununu, Chairman
Mr. Voinovich Mr. Nelson, of Florida
Mr. Allen Mr. Biden
Mr. Coleman Mr. Kerry
Mr. Alexander Mrs. Boxer
NEAR EASTERN AND SOUTH ASIAN AFFAIRS
Mr. Chafee, Chairman
Mr. Hagel Mrs. Boxer
Mr. Coleman Mr. Sarbanes
Mr. Voinovich Mr. Nelson, of Florida
Mr. Sununu Mr. Obama
WESTERN HEMISPHERE, PEACE CORPS AND NARCOTICS AFFAIRS
Mr. Coleman, Chairman
Mr. Chafee Mr. Dodd
Mr. Allen Mr. Kerry
Mr. Martinez Mrs. Boxer
Mr. Sununu Mr. Nelson, of Florida
HEALTH, EDUCATION, LABOR, AND PENSIONS
Michael B. Enzi, of Wyoming, Edward M. Kennedy, of Massachusetts
Chairman Christopher J. Dodd, of Connecticut
Judd Gregg, of New Hampshire Tom Harkin, of Iowa
William H. Frist, of Tennessee Barbara A. Mikulski, of Maryland
Lamar Alexander, of Tennessee James M. Jeffords, of Vermont
Richard Burr, of North Carolina Jeff Bingaman, of New Mexico
Johnny Isakson, of Georgia Patty Murray, of Washington
Mike DeWine, of Ohio Jack Reed, of Rhode Island
John Ensign, of Nevada Hillary Rodham Clinton, of New York
Orrin G. Hatch, of Utah
Jeff Sessions, of Alabama
Pat Roberts, of Kansas
Subcommittees
BIOTERRORISM AND PUBLIC HEALTH PREPAREDNESS
Mr. Burr, Chairman
Mr. Gregg Mr. Kennedy
Mr. Frist Mr. Dodd
Mr. Alexander Mr. Harkin
Mr. DeWine Ms. Mikulski
Mr. Ensign Mr. Bingaman
Mr. Hatch Mrs. Murray
Mr. Roberts Mr. Reed
EDUCATION AND EARLY CHILDHOOD DEVELOPMENT
Mr. Alexander, Chairman
Mr. Gregg Mr. Dodd
Mr. Burr Mr. Harkin
Mr. Isakson Mr. Jeffords
Mr. DeWine Mr. Bingaman
Mr. Ensign Mrs. Murray
Mr. Hatch Mr. Reed
Mr. Sessions Mrs. Clinton
EMPLOYMENT AND WORKPLACE SAFETY
Mr. Isakson, Chairman
Mr. Alexander Mrs. Murray
Mr. Burr Mr. Dodd
Mr. Ensign Mr. Harkin
Mr. Sessions Ms. Mikulski
Mr. Roberts Mr. Jeffords
RETIREMENT SECURITY AND AGING
Mr. DeWine, Chairman
Mr. Isakson Ms. Mikulski
Mr. Hatch Mr. Jeffords
Mr. Sessions Mr. Bingaman
Mr. Roberts Mrs. Clinton
HOMELAND SECURITY AND GOVERNMENTAL AFFAIRS
Susan M. Collins, of Maine, Joseph I. Lieberman, of Connecticut
Chairman Carl Levin, of Michigan
Ted Stevens, of Alaska Daniel K. Akaka, of Hawaii
George V. Voinovich, of Ohio Thomas R. Carper, of Delaware
Norm Coleman, of Minnesota Mark Dayton, of Minnesota
Tom Coburn, of Oklahoma Frank R. Lautenberg, of New Jersey
Lincoln Chafee, of Rhode Island Mark L. Pryor, of Arkansas
Robert F. Bennett, of Utah
Pete V. Domenici, of New Mexico
John Warner, of Virginia
Subcommittees
FEDERAL FINANCIAL MANAGEMENT, GOVERNMENT INFORMATION, AND
INTERNATIONAL SECURITY
Mr. Coburn, Chairman
Mr. Stevens Mr. Carper
Mr. Voinovich Mr. Levin
Mr. Chafee Mr. Akaka
Mr. Bennett Mr. Dayton
Mr. Domenici Mr. Lautenberg
Mr. Warner
OVERSIGHT OF GOVERNMENT MANAGEMENT, THE FEDERAL WORKFORCE, AND THE
DISTRICT OF COLUMBIA
Mr. Voinovich, Chairman
Mr. Stevens Mr. Akaka
Mr. Coleman Mr. Levin
Mr. Coburn Mr. Carper
Mr. Chafee Mr. Dayton
Mr. Bennett Mr. Lautenberg
Mr. Domenici Mr. Pryor
Mr. Warner
PERMANENT SUBCOMMITTEE ON INVESTIGATIONS
Mr. Coleman, Chairman
Mr. Stevens Mr. Levin
Mr. Coburn Mr. Akaka
Mr. Chafee Mr. Carper
Mr. Bennett Mr. Dayton
Mr. Domenici Mr. Lautenberg
Mr. Warner Mr. Pryor
JUDICIARY
Arlen Specter, of Pennsylvania, Patrick J. Leahy, of Vermont
Chairman Edward M. Kennedy, of Massachusetts
Orrin G. Hatch, of Utah Joseph R. Biden, Jr., of Delaware
Chuck Grassley, of Iowa Herb Kohl, of Wisconsin
Jon Kyl, of Arizona Dianne Feinstein, of California
Mike DeWine, of Ohio Russell D. Feingold, of Wisconsin
Jeff Sessions, of Alabama Charles E. Schumer, of New York
Lindsey Graham, of South Carolina Richard Durbin, of Illinois
John Cornyn, of Texas
Sam Brownback, of Kansas
Tom Coburn, of Oklahoma
Subcommittees
ADMINISTRATIVE OVERSIGHT AND THE COURTS
Mr. Sessions, Chairman
Mr. Specter Mr. Schumer
Mr. Grassley Mrs. Feinstein
Mr. Kyl Mr. Feingold
ANTITRUST, COMPETITION POLICY AND CONSUMER RIGHTS
Mr. DeWine, Chairman
Mr. Specter Mr. Kohl
Mr. Hatch Mr. Leahy
Mr. Grassley Mr. Biden
Mr. Graham Mr. Feingold
Mr. Brownback Mr. Schumer
CONSTITUTION, CIVIL RIGHTS AND PROPERTY RIGHTS
Mr. Brownback, Chairman
Mr. Specter Mr. Feingold
Mr. Graham Mr. Kennedy
Mr. Cornyn Mrs. Feinstein
Mr. Coburn Mr. Durbin
CORRECTIONS AND REHABILITATION
Mr. Coburn, Chairman
Mr. Specter Mr. Durbin
Mr. Sessions Mr. Leahy
Mr. Cornyn Mr. Biden
Mr. Brownback Mr. Feingold
CRIME AND DRUGS
Mr. Graham, Chairman
Mr. Grassley Mr. Biden
Mr. Kyl Mr. Kohl
Mr. DeWine Mrs. Feinstein
Mr. Sessions Mr. Feingold
Mr. Coburn Mr. Schumer
IMMIGRATION, BORDER SECURITY AND CITIZENSHIP
Mr. Cornyn, Chairman
Mr. Grassley Mr. Kennedy
Mr. Kyl Mr. Biden
Mr. DeWine Mrs. Feinstein
Mr. Sessions Mr. Feingold
Mr. Brownback Mr. Schumer
Mr. Coburn Mr. Durbin
INTELLECTUAL PROPERTY
Mr. Hatch, Chairman
Mr. Kyl Mr. Leahy
Mr. DeWine Mr. Kennedy
Mr. Graham Mr. Biden
Mr. Cornyn Mrs. Feinstein
Mr. Brownback Mr. Kohl
Mr. Coburn Mr. Durbin
TERRORISM, TECHNOLOGY AND HOMELAND SECURITY
Mr. Kyl, Chairman
Mr. Hatch Mrs. Feinstein
Mr. Grassley Mr. Kennedy
Mr. Cornyn Mr. Biden
Mr. DeWine Mr. Kohl
Mr. Sessions Mr. Feingold
Mr. Graham Mr. Durbin
RULES AND ADMINISTRATION
Trent Lott, of Mississippi, Christopher J. Dodd, of Connecticut
Chairman Robert C. Byrd, of West Virginia
Ted Stevens, of Alaska Daniel K. Inouye, of Hawaii
Mitch McConnell, of Kentucky Dianne Feinstein, of California
Thad Cochran, of Mississippi Charles E. Schumer, of New York
Rick Santorum, of Pennsylvania Mark Dayton, of Minnesota
William H. Frist, of Tennessee Richard Durbin, of Illinois
Saxby Chambliss, of Georgia E. Benjamin Nelson, of Nebraska
Kay Bailey Hutchison, of Texas
Robert F. Bennett, of Utah
Chuck Hagel, of Nebraska
No Subcommittees
------------
SMALL BUSINESS AND ENTREPRENEURSHIP
Olympia J. Snowe, of Maine, John F. Kerry, of Massachusetts
Chairman Carl Levin, of Michigan
Christopher S. Bond, of Missouri Tom Harkin, of Iowa
Conrad Burns, of Montana Joseph I. Lieberman, of Connecticut
George Allen, of Virginia Mary L. Landrieu, of Louisiana
Norm Coleman, of Minnesota Maria Cantwell, of Washington
John Thune, of South Dakota Evan Bayh, of Indiana
Johnny Isakson, of Georgia Mark L. Pryor, of Arkansas
David Vitter, of Louisiana
Michael B. Enzi, of Wyoming
John Cornyn, of Texas
No Subcommittees
------------
VETERANS' AFFAIRS
Larry E. Craig, of Idaho, Chairman Daniel K. Akaka, of Hawaii
Arlen Specter, of Pennsylvania John D. Rockefeller IV, of West Virginia
Kay Bailey Hutchison, of Texas James M. Jeffords, of Vermont
Lindsey Graham, of South Carolina Patty Murray, of Washington
Richard Burr, of North Carolina Barack Obama, of Illinois
John Ensign, of Nevada Ken Salazar, of Colorado
John Thune, of South Dakota
Johnny Isakson, of Georgia
No Subcommittees
OTHER COMMITTEE
------------
INDIAN AFFAIRS
John McCain, of Arizona, Chairman Byron L. Dorgan, of North Dakota,
Craig Thomas, of Wyoming Vice Chairman
Lisa Murkowski, of Alaska Daniel K. Inouye, of Hawaii
Tom Coburn, of Oklahoma Kent Conrad, of North Dakota
Pete V. Domenici, of New Mexico Daniel K. Akaka, of Hawaii
Gordon H. Smith, of Oregon Tim Johnson, of South Dakota
Mike Crapo, of Idaho Maria Cantwell, of Washington
Richard Burr, of North Carolina
No Subcommittees
SELECT COMMITTEES
------------
SELECT COMMITTEE ON ETHICS
George V. Voinovich, of Ohio, Tim Johnson, of South Dakota,
Chairman Vice Chairman
Pat Roberts, of Kansas Mark L. Pryor, of Arkansas
Craig Thomas, of Wyoming Ken Salazar, of Colorado
No Subcommittees
------------
SELECT COMMITTEE ON INTELLIGENCE
Pat Roberts, of Kansas, John D. Rockefeller IV, of West Virginia, Vice
Chairman Chairman
Orrin G. Hatch, of Utah Carl Levin, of Michigan
Mike DeWine, of Ohio Dianne Feinstein, of California
Christopher S. Bond, of Missouri Ron Wyden, of Oregon
Trent Lott, of Mississippi Evan Bayh, of Indiana
Olympia J. Snowe, of Maine Barbara A. Mikulski, of Maryland
Chuck Hagel, of Nebraska Russell D. Feingold, of Wisconsin
Saxby Chambliss, of Georgia
Subcommittee
OVERSIGHT OF THE TERRORIST SURVEILLANCE PROGRAM
Mr. Roberts, Chairman
Mr. Rockefeller, Vice Chairman
Mr. Hatch Mr. Levin
Mr. DeWine Mrs. Feinstein
Mr. Bond
SPECIAL COMMITTEE
------------
SPECIAL COMMITTEE ON AGING
Gordon H. Smith, of Oregon, Herb Kohl, of Wisconsin
Chairman James M. Jeffords, of Vermont
Richard C. Shelby, of Alabama Ron Wyden, of Oregon
Susan M. Collins, of Maine Blanche L. Lincoln, of Arkansas
James M. Talent, of Missouri Evan Bayh, of Indiana
Elizabeth Dole, of North Carolina Thomas R. Carper, of Delaware
Mel Martinez, of Florida Bill Nelson, of Florida
Larry E. Craig, of Idaho Hillary Rodham Clinton, of New York
Rick Santorum, of Pennsylvania Ken Salazar, of Colorado
Conrad Burns, of Montana
Lamar Alexander, of Tennessee
Jim DeMint, of South Carolina
No Subcommittees
JOINT COMMITTEES
------------
JOINT ECONOMIC COMMITTEE
SENATE MEMBERS
Robert F. Bennett, of Utah, Vice Chairman
Sam Brownback, of Kansas
John E. Sununu, of New Hampshire
Jim DeMint, of South Carolina
Jeff Sessions, of Alabama
John Cornyn, of Texas
Jack Reed, of Rhode Island
Edward M. Kennedy, of Massachusetts
Paul S. Sarbanes, of Maryland
Jeff Bingaman, of New Mexico
No Subcommittees
------------
JOINT COMMITTEE ON THE LIBRARY
SENATE MEMBERS
Ted Stevens, of Alaska, Vice Chairman
Thad Cochran, of Mississippi
Trent Lott, of Mississippi
Christopher J. Dodd, of Connecticut
Charles E. Schumer, of New York
No Subcommittees
------------
JOINT COMMITTEE ON PRINTING
SENATE MEMBERS
Trent Lott, of Mississippi, Chairman
Thad Cochran, of Mississippi
Saxby Chambliss, of Georgia
Daniel K. Inouye, of Hawaii
Mark Dayton, of Minnesota
No Subcommittees
------------
JOINT COMMITTEE ON TAXATION
SENATE MEMBERS
Chuck Grassley, of Iowa
Orrin G. Hatch, of Utah
Trent Lott, of Mississippi
Max Baucus, of Montana
John D. Rockefeller IV, of West Virginia
No Subcommittees
------------
COMMITTEE ASSIGNMENTS OF SENATORS
------------
Mr. AKAKA Armed Services
Energy and Natural Resources
Homeland Security and Governmental Affairs
Veterans' Affairs
Indian Affairs
Mr. ALEXANDER Budget
Energy and Natural Resources
Foreign Relations
Health, Education, Labor, and Pensions
Special Committee on Aging
Mr. ALLARD Appropriations
Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Mr. ALLEN Commerce, Science, and Transportation
Energy and Natural Resources
Foreign Relations
Small Business and Entrepreneurship
Mr. BAUCUS Agriculture, Nutrition, and Forestry
Environment and Public Works
Finance
Joint Committee on Taxation
Mr. BAYH Armed Services
Banking, Housing, and Urban Affairs
Small Business and Entrepreneurship
Select Committee on Intelligence
Special Committee on Aging
Mr. BENNETT Appropriations
Banking, Housing, and Urban Affairs
Homeland Security and Governmental Affairs
Rules and Administration
Joint Economic Committee, (Vice Chairman)
Mr. BIDEN Foreign Relations
Judiciary
Mr. BINGAMAN Energy and Natural Resources
Finance
Health, Education, Labor, and Pensions
Joint Economic Committee
Mr. BOND Appropriations
Environment and Public Works
Small Business and Entrepreneurship
Select Committee on Intelligence
Mrs. BOXER Commerce, Science, and Transportation
Environment and Public Works
Foreign Relations
Mr. BROWNBACK Appropriations
Judiciary
Joint Economic Committee
Mr. BUNNING Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Energy and Natural Resources
Finance
Mr. BURNS Appropriations
Commerce, Science, and Transportation
Energy and Natural Resources
Small Business and Entrepreneurship
Special Committee on Aging
Mr. BURR Energy and Natural Resources
Health, Education, Labor, and Pensions
Veterans' Affairs
Indian Affairs
Mr. BYRD Appropriations
Armed Services
Budget
Rules and Administration
Ms. CANTWELL Commerce, Science, and Transportation
Energy and Natural Resources
Small Business and Entrepreneurship
Indian Affairs
Mr. CARPER Banking, Housing, and Urban Affairs
Environment and Public Works
Homeland Security and Governmental Affairs
Special Committee on Aging
Mr. CHAFEE Environment and Public Works
Foreign Relations
Homeland Security and Governmental Affairs
Mr. CHAMBLISS Agriculture, Nutrition, and Forestry
(Chairman)
Armed Services
Rules and Administration
Select Committee on Intelligence
Joint Committee on Printing
Mrs. CLINTON Armed Services
Environment and Public Works
Health, Education, Labor, and Pensions
Special Committee on Aging
Mr. COBURN Homeland Security and Governmental Affairs
Judiciary
Indian Affairs
Mr. COCHRAN Agriculture, Nutrition, and Forestry
Appropriations (Chairman)
Rules and Administration
Joint Committee on the Library
Joint Committee on Printing
Mr. COLEMAN Agriculture, Nutrition, and Forestry
Foreign Relations
Homeland Security and Governmental Affairs
Small Business and Entrepreneurship
Ms. COLLINS Armed Services
Homeland Security and Governmental Affairs
(Chairman)
Special Committee on Aging
Mr. CONRAD Agriculture, Nutrition, and Forestry
Budget
Finance
Indian Affairs
Mr. CORNYN Armed Services
Budget
Judiciary
Small Business and Entrepreneurship
Joint Economic Committee
Mr. CRAIG Appropriations
Energy and Natural Resources
Veterans' Affairs (Chairman)
Special Committee on Aging
Mr. CRAPO Agriculture, Nutrition, and Forestry
Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Finance
Indian Affairs
Mr. DAYTON Agriculture, Nutrition, and Forestry
Armed Services
Homeland Security and Governmental Affairs
Rules and Administration
Joint Committee on Printing
Mr. DeMINT Commerce, Science, and Transportation
Environment and Public Works
Special Committee on Aging
Joint Economic Committee
Mr. DeWINE Appropriations
Health, Education, Labor, and Pensions
Judiciary
Select Committee on Intelligence
Mr. DODD Banking, Housing, and Urban Affairs
Foreign Relations
Health, Education, Labor, and Pensions
Rules and Administration
Joint Committee on the Library
Mrs. DOLE Armed Services
Banking, Housing, and Urban Affairs
Special Committee on Aging
Mr. DOMENICI Appropriations
Budget
Energy and Natural Resources (Chairman)
Homeland Security and Governmental Affairs
Indian Affairs
Mr. DORGAN Appropriations
Commerce, Science, and Transportation
Energy and Natural Resources
Indian Affairs (Vice Chairman)
Mr. DURBIN Appropriations
Judiciary
Rules and Administration
Mr. ENSIGN Armed Services
Budget
Commerce, Science, and Transportation
Health, Education, Labor, and Pensions
Veterans' Affairs
Mr. ENZI Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Health, Education, Labor, and Pensions
(Chairman)
Small Business and Entrepreneurship
Mr. FEINGOLD Budget
Foreign Relations
Judiciary
Select Committee on Intelligence
Mrs. FEINSTEIN Appropriations
Energy and Natural Resources
Judiciary
Rules and Administration
Select Committee on Intelligence
Mr. FRIST Finance
Health, Education, Labor, and Pensions
Rules and Administration
Mr. GRAHAM Armed Services
Budget
Judiciary
Veterans' Affairs
Mr. GRASSLEY Agriculture, Nutrition, and Forestry
Budget
Finance (Chairman)
Judiciary
Joint Committee on Taxation
Mr. GREGG Appropriations
Budget (Chairman)
Health, Education, Labor, and Pensions
Mr. HAGEL Banking, Housing, and Urban Affairs
Foreign Relations
Rules and Administration
Select Committee on Intelligence
Mr. HARKIN Agriculture, Nutrition, and Forestry
Appropriations
Health, Education, Labor, and Pensions
Small Business and Entrepreneurship
Mr. HATCH Finance
Health, Education, Labor, and Pensions
Judiciary
Select Committee on Intelligence
Joint Committee on Taxation
Mrs. HUTCHISON Appropriations
Commerce, Science, and Transportation
Rules and Administration
Veterans' Affairs
Mr. INHOFE Armed Services
Environment and Public Works (Chairman)
Mr. INOUYE Appropriations
Commerce, Science, and Transportation
Rules and Administration
Indian Affairs
Joint Committee on Printing
Mr. ISAKSON Environment and Public Works
Health, Education, Labor, and Pensions
Small Business and Entrepreneurship
Veterans' Affairs
Mr. JEFFORDS Environment and Public Works
Finance
Health, Education, Labor, and Pensions
Veterans' Affairs
Special Committee on Aging
Mr. JOHNSON Appropriations
Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Energy and Natural Resources
Indian Affairs
Select Committee on Ethics (Vice Chairman)
Mr. KENNEDY Armed Services
Health, Education, Labor, and Pensions
Judiciary
Joint Economic Committee
Mr. KERRY Commerce, Science, and Transportation
Finance
Foreign Relations
Small Business and Entrepreneurship
Mr. KOHL Appropriations
Judiciary
Special Committee on Aging
Mr. KYL Finance
Judiciary
Ms. LANDRIEU Appropriations
Energy and Natural Resources
Small Business and Entrepreneurship
Mr. LAUTENBERG Commerce, Science, and Transportation
Environment and Public Works
Homeland Security and Governmental Affairs
Mr. LEAHY Agriculture, Nutrition, and Forestry
Appropriations
Judiciary
Mr. LEVIN Armed Services
Homeland Security and Governmental Affairs
Small Business and Entrepreneurship
Select Committee on Intelligence
Mr. LIEBERMAN Armed Services
Environment and Public Works
Homeland Security and Governmental Affairs
Small Business and Entrepreneurship
Mrs. LINCOLN Agriculture, Nutrition, and Forestry
Finance
Special Committee on Aging
Mr. LOTT Commerce, Science, and Transportation
Finance
Rules and Administration (Chairman)
Select Committee on Intelligence
Joint Committee on the Library
Joint Committee on Printing (Chairman)
Joint Committee on Taxation
Mr. LUGAR Agriculture, Nutrition, and Forestry
Foreign Relations (Chairman)
Mr. MARTINEZ Banking, Housing, and Urban Affairs
Energy and Natural Resources
Foreign Relations
Special Committee on Aging
Mr. McCAIN Armed Services
Commerce, Science, and Transportation
Indian Affairs (Chairman)
Mr. McCONNELL Agriculture, Nutrition, and Forestry
Appropriations
Rules and Administration
Mr. MENENDEZ Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Energy and Natural Resources
Ms. MIKULSKI Appropriations
Health, Education, Labor, and Pensions
Select Committee on Intelligence
Ms. MURKOWSKI Energy and Natural Resources
Environment and Public Works
Foreign Relations
Indian Affairs
Mrs. MURRAY Appropriations
Budget
Health, Education, Labor, and Pensions
Veterans' Affairs
Mr. NELSON of Florida Armed Services
Budget
Commerce, Science, and Transportation
Foreign Relations
Special Committee on Aging
Mr. NELSON of Nebraska Agriculture, Nutrition, and Forestry
Armed Services
Commerce, Science, and Transportation
Rules and Administration
Mr. OBAMA Environment and Public Works
Foreign Relations
Veterans' Affairs
Mr. PRYOR Commerce, Science, and Transportation
Homeland Security and Governmental Affairs
Small Business and Entrepreneurship
Select Committee on Ethics
Mr. REED Armed Services
Banking, Housing, and Urban Affairs
Health, Education, Labor, and Pensions
Joint Economic Committee
Mr. REID Appropriations
Mr. ROBERTS Agriculture, Nutrition, and Forestry
Armed Services
Health, Education, Labor, and Pensions
Select Committee on Ethics
Select Committee on Intelligence
(Chairman)
Mr. ROCKEFELLER Commerce, Science, and Transportation
Finance
Veterans' Affairs
Select Committee on Intelligence (Vice
Chairman)
Joint Committee on Taxation
Mr. SALAZAR Agriculture, Nutrition, and Forestry
Energy and Natural Resources
Veterans' Affairs
Select Committee on Ethics
Special Committee on Aging
Mr. SANTORUM Agriculture, Nutrition, and Forestry
Banking, Housing, and Urban Affairs
Finance
Rules and Administration
Special Committee on Aging
Mr. SARBANES Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Foreign Relations
Joint Economic Committee
Mr. SCHUMER Banking, Housing, and Urban Affairs
Finance
Judiciary
Rules and Administration
Joint Committee on the Library
Mr. SESSIONS Armed Services
Budget
Health, Education, Labor, and Pensions
Judiciary
Joint Economic Committee
Mr. SHELBY Appropriations
Banking, Housing, and Urban Affairs
(Chairman)
Special Committee on Aging
Mr. SMITH Commerce, Science, and Transportation
Energy and Natural Resources
Finance
Indian Affairs
Special Committee on Aging (Chairman)
Ms. SNOWE Commerce, Science, and Transportation
Finance
Small Business and Entrepreneurship
(Chairman)
Select Committee on Intelligence
Mr. SPECTER Appropriations
Judiciary (Chairman)
Veterans' Affairs
Ms. STABENOW Agriculture, Nutrition, and Forestry
Banking, Housing, and Urban Affairs
Budget
Mr. STEVENS Appropriations
Commerce, Science, and Transportation
(Chairman)
Homeland Security and Governmental Affairs
Rules and Administration
Joint Committee on the Library (Vice
Chairman)
Mr. SUNUNU Banking, Housing, and Urban Affairs
Commerce, Science, and Transportation
Foreign Relations
Joint Economic Committee
Mr. TALENT Agriculture, Nutrition, and Forestry
Armed Services
Energy and Natural Resources
Special Committee on Aging
Mr. THOMAS Agriculture, Nutrition, and Forestry
Energy and Natural Resources
Finance
Indian Affairs
Select Committee on Ethics
Mr. THUNE Armed Services
Environment and Public Works
Small Business and Entrepreneurship
Veterans' Affairs
Mr. VITTER Commerce, Science, and Transportation
Environment and Public Works
Small Business and Entrepreneurship
Mr. VOINOVICH Environment and Public Works
Foreign Relations
Homeland Security and Governmental Affairs
Select Committee on Ethics (Chairman)
Mr. WARNER Armed Services (Chairman)
Environment and Public Works
Homeland Security and Governmental Affairs
Mr. WYDEN Budget
Energy and Natural Resources
Finance
Select Committee on Intelligence
Special Committee on Aging
LIST OF SENATORS BY STATES
Republicans in Roman (55): Democrats in Italic (44): *Independent (1):
Total 100.
Alabama--Richard C. Shelby and Jeff Sessions
Alaska--Ted Stevens and Lisa Murkowski
Arizona--John McCain and Jon Kyl
Arkansas--Blanche L. Lincoln and Mark L. Pryor
California--Dianne Feinstein and Barbara Boxer
Colorado--Wayne Allard and Ken Salazar
Connecticut--Christopher J. Dodd and Joseph I. Lieberman
Delaware--Joseph R. Biden, Jr. and Thomas R. Carper
Florida--Bill Nelson and Mel Martinez
Georgia--Saxby Chambliss and Johnny Isakson
Hawaii--Daniel K. Inouye and Daniel K. Akaka
Idaho--Larry E. Craig and Michael D. Crapo
Illinois--Richard Durbin and Barack Obama
Indiana--Richard G. Lugar and Evan Bayh
Iowa--Chuck Grassley and Tom Harkin
Kansas--Sam Brownback and Pat Roberts
Kentucky--Mitch McConnell and Jim Bunning
Louisiana--Mary L. Landrieu and David Vitter
Maine--Olympia J. Snowe and Susan M. Collins
Maryland--Paul S. Sarbanes and Barbara A. Mikulski
Massachusetts--Edward M. Kennedy and John F. Kerry
Michigan--Carl Levin and Debbie Stabenow
Minnesota--Mark Dayton and Norm Coleman
Mississippi--Thad Cochran and Trent Lott
Missouri--Christopher S. Bond and James M. Talent
Montana--Max Baucus and Conrad Burns
Nebraska--Chuck Hagel and E. Benjamin Nelson
Nevada--Harry Reid and John Ensign
New Hampshire--Judd Gregg and John E. Sununu
New Jersey--Frank R. Lautenberg and Robert Menendez
New Mexico--Pete V. Domenici and Jeff Bingaman
New York--Charles E. Schumer and Hillary Rodham Clinton
North Carolina--Elizabeth Dole and Richard Burr
North Dakota--Kent Conrad and Byron L. Dorgan
Ohio--Mike DeWine and George V. Voinovich
Oklahoma--James M. Inhofe and Tom Coburn
Oregon--Ron Wyden and Gordon H. Smith
Pennsylvania--Arlen Specter and Rick Santorum
Rhode Island--Jack Reed and Lincoln Chafee
South Carolina--Lindsey Graham and Jim DeMint
South Dakota--Tim Johnson and John Thune
Tennessee--William H. Frist and Lamar Alexander
Texas--Kay Bailey Hutchison and John Cornyn
Utah--Orrin G. Hatch and Robert F. Bennett
Vermont--Patrick J. Leahy and James M. Jeffords*
Virginia--John Warner and George Allen
Washington--Patty Murray and Maria Cantwell
West Virginia--Robert C. Byrd and John D. Rockefeller IV
Wisconsin--Herb Kohl and Russell D. Feingold
Wyoming--Craig Thomas and Michael B. Enzi
<all>