The
Library of Congress >> Researchers |
|
|
|
|
|
|
|
The Grand Army of the Republic and Kindred Societies
Department of Wisconsin: Post Names and Locations (1-100)
Organized June 7, 1866
Post |
Location |
1. E.B. Wolcott |
Milwaukee |
2. Robert Chivas |
Milwaukee |
3. Abraham Lincoln |
Darien |
4. J.H. Williams |
Berlin |
5. J.H. Knight |
Butternut |
6. G. Thomas |
Delavan |
7. J.F. Sawyer |
Omro |
8. Veteran |
National Home |
9. Joseph Hooker |
Baraboo |
10. P.H. Sheridan |
Oshkosh |
11. Lucius Fairchild |
Madison |
12. J. Richadson |
Sheboygan |
13. H. A. Tator |
Reedsburg |
14. Bosseau |
Portage |
15. J. Follansbee |
New Centerville |
16. Capt. I. Eckles |
Amherst |
17. Gov. Harvey |
Racine |
18. H.M. Walker |
Manitowoc |
19. W.B. Cushing |
Aukesha |
20. W.H. Sargent |
Janesville |
21. J.A. Gafield |
Waupaca |
22. Wood County |
Grand Rapids |
23. W.K. Forshey |
Wyalusing |
24. Henry Dillon |
Lone Rock |
25. George H. Erwin |
Lodi |
26. John E. Holmes |
Jefferson |
27. J.B. McPherson |
Lake Geneva |
28. George F. Brayton |
Kingston |
29. D.D. Barker |
Abrams |
30. John W. Lynn |
Sparta |
31. John H. Ely |
Juneau |
32. J.B. Wyan |
Clintonville |
33. W.H. Bennett |
Richland Center |
34. C.E. Curtice |
Whitewater |
35. N.S. Frost |
Prairie Du Sac |
36. A. Lowrie |
Viroqua |
37. P.W. Plummer |
Prairie Du Chien |
38. Wilson Colwell |
La Crosse |
39. T.J. Hungerford |
Spring Green |
40. B.J. Sweet |
Stockbridge |
41. T.L. Sutphen |
Evansville |
42. Henry W. Cressy |
Tomah |
43. Raymond |
Mayville |
44. J.P. Sheppard |
Menasha |
45. Harvey |
Darlington |
46. Henry Turner |
New London |
47. Frank Prevay |
Elroy |
48. Charles G. Bacon |
Nellsville |
49. A.R. Mathews |
La Valle |
50. John Gillespie |
Kilbourn |
|
Post |
Location |
51. Starkwether |
Bear Creek |
52. Eagle |
Eau Claire |
53. George W. Bell |
Wonewoc |
54. L.H.D. Crane |
Beloit |
55. Lysander |
Wausau |
56. A.R. McDonald |
Mazomanie |
57. Charles Edgerton |
Warren |
58. William Evans |
Menomonie |
59. A.S. Northrup |
Mauston |
60. A.D. Hamilton |
Milton |
61. W.P. Mitchell |
New Lisbon |
62. (No name) |
Cedar Grove |
63. E.B. Cornwell |
Eagle Corners |
64. W.D. Walker |
Montello |
65. T.B. Crawford |
Westfield |
66. W.T. Sherman |
Plattenville |
67. S.F. Curtis |
West Lima |
68. James Comerford |
Chippewa Falls |
69. Erastus Hoyt |
Albany |
70. Alexis Tallman |
Clinton |
71. O.B. Rice |
Eleva |
72. Custer |
Rock Elm |
73. James S. Alban |
Pittsville |
74. E.A. Ramsey |
Oconto |
75. Sylvester Wheeler |
Verona |
76. R.B. Hayes |
Elkhorn |
77. John Elynn |
North La Crosse |
78. J.A. Kellogg |
Altigo |
79. George Emery |
Wolf Creek |
80. O.D. Chapman |
Gays Mills |
81. W.H. Hawley |
Shawano |
82. Charles Coleman |
Durand |
83. John Faller |
North Freedom |
84. A.S. Bennett |
Downing |
85. Jerry Turner |
Viola |
86. Col. Ellsworth |
Merrillan |
87. P.C. Judkins |
Alma Center |
88. W.A. Barstow |
Kendall |
89. Nathan Hoyt |
Woodstock |
90. W.W. Patton |
Brodhead |
91. Harrison |
De Perre |
92. William Moore |
Black River Falls |
93. W.G. Wheeler |
Osseo |
94. O.D. Pease |
Watertown |
95. J.W. Christian |
Mondovi |
96. Thomas H. Oates |
Shullsburg |
97. Will P. Nelson |
Forestville |
98. J.E. Perkins |
Augusta |
99. Iola |
Iola |
100. George H. Stevens |
Fox Lake |
|
|
Top
of Page
|
|
|
|
|
|
|